Mindfulness dla dzieci Ursus

Mindfulness dla dzieci Ursus

Jak to łatwo powiedzieć „skup się”! Dorośli mówią to często sami do siebie, ale także do swoich dzieci, chcą przekazać ważny element życiowy, potrzebny do uzyskania większej uwagi na rzeczy istotne. Niestety nie jest to takie łatwe jakby mogło się wydawać. W szkole dzieci uczą się całego mnóstwa nowych rzeczy, faktów i umiejętności ale nikt nie uczy ich tego jak się skoncentrować, aby móc przyswajać nową wiedzę na sto procent bez wysiłku i nerwów. Nie wystarczy powiedzieć do dziecka aby siedziało cicho i było grzeczne. To bardzo często pojęcie dla nich abstrakcyjne ! Co to znaczy? Jak to zrobić ? Współczesne dzieci mają tak dużą liczbę rozpraszaczy w postaci filmów, gier komputerowych czy po prostu poprzez niewłaściwe korzystanie z internetu, że trzeba nauczyć dzieci koncentracji i bycia w tu i teraz bez bodźców zewnętrznych a dokładniej pomimo, że one są to jak je na chwilę „wyłączyć”. Dzięki wspaniałej metodzie Mindfulness można nauczyć dzieci a raczej przypomnieć im, że umiejętność bycia w tu i teraz i uważność jest naturalną umiejętnością. Naturalną bo każdy się z tym rodzi tylko z biegiem lat zapominamy o tym. Dzięki tej metodzie – mindfulness, dzieci uczą się świadomości swojego ciała i umysłu. Uczą się spokoju i tego jak kontrolować zachowania impulsywne a przez to zmniejszą się reakcje lękowe i stresowe. Uczą się najprostszych wydałoby się oczywistości np. tak prostego zauważania, że świeci właśnie słońce i ogrzewa przyjemnie ciało. Mindfulness dla dzieci uczy bez oceniania postrzegać co mówią dziecku emocje płynące z jego ciała, uczy rozumieć swoje uczucia i uczy jak zaufać swoim emocjom. Umysł bez przerwy produkuje różne myśli, więc Mindfulness pozwala rozumieć ten proces i uczy dzieci jak sobie z tymi myślami radzić. To niezwykła umiejętność dla dzieci, które żyją w ciągłym natłoku zadań do zrobienia, zapamiętania i zrozumienia. To sposób na znalezienie w sobie, wewnątrz siebie bezpiecznego miejsca, w którym dzieci zawsze znajdą schronienie i bezpieczną przestrzeń dla siebie. Mindfulness dla dzieci Ursus, jeśli szukasz wsparcia – umów się na bezpłatną konsultację

Mindfulness dla dzieci to nie tylko uważność na siebie, na innych to też otwartość na nowe sytuacje, zdarzenia, zwierzęta, przyrodę. To rozwijanie ciekawości na wszystko nowe co przychodzi. A przecież w życiu młodego człowieka to jest niezwykle istotne bo każdego dnia spotyka się z nową wiedzą, umiejętnościami, osobami i zdarzeniami.

Jak pisze autorka wielu książek o mindfulness dla dzieci w jednej z nich pt.:„Uważność i spokój żabki” Eline Snel, dzieci poprzez „ ćwiczenie uważności i świadomego bycia uczą się zatrzymywać, żeby złapać oddech i poczuć czego w danej chwili potrzebują. W ten sposób wyłączają autopilota. Działają mniej impulsywnie i uczą się akceptować, że nie wszystko jest : „cool” i okej”. Uczą się zwracać na to uwagę. Pozytywną uwagę. Uczą się nie ukrywać w sobie niczego. W ten sposób powstaje zrozumienie dla wewnętrznego świata jak i wewnętrznego świata innych ludzi”.
Mindfulness dla dzieci to genialny sposób świadomego życia, który podnosi jego jakość we wszystkich obszarach. Warto go wdrażać w całej rodzinie – wtedy przynosi najlepsze rezultaty. Dzieci otrzymują niejako w gratisie podwójną korzyść z praktykowania mindfulness bo praca nad koncentracją i uwagą, pomaga im zapamiętywać więcej różnych treści a co za tym idzie będą odnosić sukcesy w szkole, a potem na studiach. To solidny i trwały fundament do budowy poczucia pewności siebie u dzieci. Skuteczność praktyki uważności została potwierdzona w wielu badaniach naukowych. Zanotowano jej ogromnie pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu u dzieci, a w szczególności na obszary związane z emocjami, agresją, stresem oraz z funkcjami wykonawczymi. Dzieci po treningu mindfulness potrafią radzić sobie z nowymi emocjami, z którymi przecież spotkają się w nastoletnim wieku. Wiedzą co to ból i napięcia z nim z związane. Nauczą się w jaki sposób relaksować swój umysł i ciało aby skutecznie się wyłączyć z natrętnych myśli i jak się zregenerować, i odpocząć.

Mindfulness dla dzieci Ursus

Umów się na bezpłatną konsultację – zadzwoń 608 088 088

Nawet szybkie zasypianie to też umiejętność, której mogą się nauczyć. Korzyści płynących z praktyki mindfulness u dzieci jest znacznie więcej. Dzieci poprzez uważności mogą rozwijać dużo kompetencji, o których wcześniej nawet nie zdawały sobie sprawy a przez to nabywają narzędzia do radzenia sobie z trudnościami dnia codziennego i wyzwaniami z jakimi będą się spotykały w przyszłości. Uczą się uczyć i być otwarte na zmianę a to najważniejsza z kompetencji. Świat w którym będą żyły nasze dzieci będzie zupełnie inny ten który my znamy. Tak było od lat i tak też będzie w ich przypadku. Nie wiemy jakie umiejętności będą potrzebne dzieciom w przyszłości, jakie kompetencje zawodowe będą wymagane przez przyszłych pracodawców. Ale jedno się nie zmieni to umiejętność życia w zgodzie z sobą. Aby dzieci znały swoją wartość i swoje potrzeby, pragnienia. Aby szanowały swoje ciało, zdrowie i komfort psychiczny. Gdyby przeprowadzić badania i zapytać rodziców: czego najbardziej pragną dla swoich dzieci, to odpowiedź byłaby jedna – wszyscy chcą aby ich pociechy były zdrowe i szczęśliwe. Starsze, doświadczone osoby wiedzą, że najlepsze oceny, super wiedza matematyczna czy znajomość kilku języków nie zapewnią szczęścia. Mały człowiek potrzebuje wiedzieć jak radzić sobie ze złością, smutkiem, porażką, natrętnymi myślami, jak wykorzystać swój osobisty potencjał, który w nim drzemie i którego nikt mu nie zabierze.

Nasze specjalizacje: