Rodzice często słyszą od nauczycieli, że ich dziecko nie skupia się na lekcjach, rozmawia, bawi się, coś sobie rysuje zamiast uważać, nie słucha poleceń nauczyciela. Lista uwag jest czasem jeszcze dłuższa. Dostają taką informacje z prośbą bądź wręcz nakazem żeby porozmawiać z dzieckiem i „coś „ z tym zrobić. Łatwo nauczycielowi powiedzieć, ale nie każdy rodzic posiada wystarczającą wiedzę i umiejętności aby „ coś „ z tym zrobić. Te wszystkie sygnały jakie dziecko wysyła świadomie a często raczej nie świadomie świadczą o braku umiejętności i niewiedzy jak się skupić na lekcji czy innych zajęciach poza szkolnych. Jak sprawić, aby cała koncentracja została zwrócona na to czego w danej chwili dziecko chce się nauczyć albo powinno się nauczyć czy poznać. Pomogą w tym treningi uważności dla dzieci.

Dlaczego uważność trzeba trenować ?

Dorośli będąc w wirze swoich zajęć i obowiązków często zapominają, że dzieci żyją w bardzo podobnym wirze dziecięcych zajęć i obowiązków. Godziny i dni pędzą w życiu dzieci, tak jak u dorosłych i ciągle tylko więcej i więcej, i szybciej. Dzieci mają wypełniony cały plan dnia różnymi zdarzeniami: szkoła, trening, praca domowa. Spełniają swoje marzenia i oczekiwania rodziców lub nauczycieli. Wielozadaniowość to chleb powszechny współczesnych dzieci. To powoduje stres u dzieci i negatywnie wpływa na ich koncentracje i uważność. Dodatkowo są bombardowane ze wszystkich stron bodźcami, które odciągają ich jeszcze bardziej. Kolorowe reklamy, elektroniczne zabawki i mnóstwo czasu w telefonie, to wszystko bardzo często zapełnia dodatkowo bezproduktywnie dzieciom wolny czas. Zarówno rodzice i jak dzieci nie zdają sobie sprawy z szalonego tempa w jakim żyją. Dorośli są bardziej odporni ale dzieci nie radzą sobie z tym wszystkim, stresują się i próbują od tego jakoś uciec.

Efektem tego jest brak koncentracji i skupienia się na lekcjach, dodatkowo często chodzi do tego niska samoocena. Dzieci czują się zagubione i wstydzą się, są nieaktywne na lekcjach, nie uważają, nie słuchają bo ilość bodźców ich przerasta. Pozostawione same sobie wpadają w depresję, w zachowania autodestrukcyjne, mają zaburzenia odżywiania lub zaczynają reagować agresją wobec innych osób. Pociąga to za sobą cały szereg zdarzeń. Dzieci gorzej się uczą i zaczynają źle funkcjonować społecznie i emocjonalnie. Dlatego tak ważne jest aby dzieci trenowały uważność już od najmłodszych lat.

Szukasz wsparcia – umów się na bezpłatną konsultację – Trening uważności dla dzieci Ursus. Uważność jest naturalna cechą każdego dziecka. Już po maluchach widać jak są ciekawe świata, jak rozglądają się dookoła. Interesuje ich każdy dźwięk, kolor, faktura. Małe dzieci potrafią skupić uwagę na tym co je interesuje. Z biegiem czasu i wraz ze wzrostem bodźców zewnętrznych umiejętność uważności zanika. To właśnie trening uważności pozwoli im odetchnąć i żyć świadomie. Dzieci po takim treningu będą umiały wcielać to w swoje całe życie. Trening uważności dla dzieci sprawi, że będą bardziej życzliwe dla siebie i innych. Będą umiały obserwować świadomie wszystko co się wokół nich dzieje. Będą umiały to nazwać i zarządzić tym. Również emocje, które się rodzą każdego dnia w dziecięcym świecie nie będą już ich stresować bo dziecko nauczy się je rozpoznawać i oswajać. Takie budowanie w młodym człowieku akceptacji wobec pojawiających się u niego różnych emocji (często niechcianych ) jest niezwykle ważne. Będzie to dla niego kluczem do zrozumienia siebie i wskazówką jak podejmować wiele decyzji, które czekają go w przyszłości.

Trening uważności dla dzieci Ursus

Zarezerwuj miejsce w grupie  – zadzwoń 608 088 088

Dzięki treningowi uważności świat będzie ciekawił a dzieci będą otwarte na nowe doświadczenia. Będą umiały je przyjmować i się nimi cieszyć. Nie warto czekać z podjęciem decyzji o zapisaniu dziecka na trening uważności. Już od dziś można zacząć wprowadzać to do życia swojego dziecka. Kochany rodzicu – nie zapominaj również o sobie. Uważny rodzic to połowa sukcesu uważnego dziecka. Ćwiczenie uważności przez cała rodzinę jest bardzo ważne i wzbogacające trening uważności dla dzieci przez terapeutę. To przecież rodzice są najważniejszymi autorytetami dzieci. Jeśli będziesz potrafił/a radzić sobie z emocjami, stresem, umiejętnością efektywnego odpoczynku, czerpania przyjemności z chwil relaksu to dziecko będzie to widziało. Warto samemu odłożyć telefon, komputer i zaplanować wspólne spędzenie czasu z dzieckiem. Warsztaty uważności dla dzieci prowadzone są przez doświadczonych specjalistów, wiec zapytaj ich jak kontynuować trening uważności w domu. Na rynku dostępne są też książki napisane przez terapeutów, z których rodzice mogą a nawet powinni czerpać wiedzę. Znajdują się tam ćwiczenia, które można wykonywać razem z dzieckiem. Jest to niezwykle wzbogacające jeśli wspólnie odkrywa się świat wszystkimi zmysłami. Można to robić w każdej życiowej sytuacji. Podczas drogi do szkoły czy przedszkola, w samochodzie, w autobusie, na placu zabaw, podczas śniadania – wszędzie. Razem z dzieckiem poszukaj różnych miejsc, które można poczuć, powąchać, posmakować. Słuchajcie razem takich dźwięków jak śpiew ptaka lub dźwięk ulicy. Dotykając różnych faktur porozmawiajcie jakie one są, opiszcie je. Wszystkie te czynności róbcie wolno ze skupieniem. Wydawałoby by się, że wyjście na lody to zwykła rzecz, jednak ćwicząc uważność można przy okazji przyjemności również wykonać mnóstwo ćwiczeń ze starszymi dziećmi. Pójść z lodami na spacer do parku, porozmawiać o smakach, opowiedzieć sobie co każdy widzi w danej chwili dookoła siebie. Poczuć jak się każdy czuje i opisać to. To rozwija kreatywność, wyobraźnię i pamięć fotograficzną. Małe dzieci z pewnością ucieszą się ze wspólnych zabaw manualnych. Takie zajęcia wykonywane z użyciem masy solnej, kasztanów, czy piasku na plaży doskonale pobudzają zmysły i skupiają uwagę dzieci na chwili obecnej. Trening uważności dla dzieci to zanurzenie się w świat ich wnętrza, po to by zaczęły zauważać, że on w ogóle istnieje, że dzieje się w nim ogromnie dużo – więcej niż w świecie zewnętrznym. Podsumowując, dzieci uczą się rozumieć siebie i dokonywać wyborów, kształtują swój charakter, wyrabiają dobre nawyki, uczą się uwalniać od wpływu emocji i stresu. Trening uważności dla dzieci kształtuje stosunek do świata, problemów i emocji.

Nasze specjalizacje: