Jeśli boli nas ciało: noga, brzuch czy gardło to idziemy do lekarza specjalisty. Nie zwlekamy, nie próbujemy sami się leczyć po prostu wiemy, że lekarz zna się na tym lepiej i skutecznie nam pomoże. Dlaczego więc jeśli chodzi o ludzką psychikę często ludzie mają opory i ogromne obawy. A często też bagatelizują problem natury psychologicznej i próbują sami sobie z nim radzić, będąc przekonanym, że człowiek powinien radzić sobie sam. Być może wynika to z faktu, że pomoc psychologa czy psychiatry wciąż nie jest tak popularna u nas jak w Ameryce czy Skandynawii. Np. zza oceanem, pomoc psychologa to tak samo naturalna i powszechna rzecz jak wizyta u stomatologa. Jednak filmy amerykańskie trochę zniekształciły ten obraz współczesnej pomocy psychologa i ludzie mają zapamiętany obraz gabinetu psychologicznego i terapii jako kozetkę a na niej leżącego pacjenta, opowiadającego o swoim życiu i terapeutę cicho słuchającego. Człowiek myśli sobie, no i co też mi ten psycholog pomoże? Odpowiedź brzmi – pomoże. Właśnie dlatego studiował długie lata i dodatkowo jeszcze się dokształcał, żeby skutecznie pomagać w zagmatwanych problemach natury psychicznej.

Są wyraźnie symptomy, które wskazują, że problem jest już na tyle duży aby udać się po pomoc czy to do psychologa czy psychiatry. Dostajemy wtedy dużo pytań co się z nami dzieje niedobrego, bo ludzie wokół widzą, że jesteśmy inni niż dotychczas. Emocje trudno ukryć i chociaż wydaje się, że to może być tylko stres czy przemęczenie to długotrwający taki stan może przerodzić się w poważniejszą chorobę. Dostajemy delikatne sugestie od bliskich osób, że może warto by porozmawiać z psychologiem, to wtedy jest to wyraźny sygnał. Najczęściej pomoc psychologa a nawet psychiatry jest niezbędna jeśli człowieka dotyka depresja. To jest choroba, z którą samodzielnie sobie nie poradzi. Nieleczona depresja może powodować myśli samobójcze. Jak ją rozpoznać? Najogólniej mówiąc to taka duża chandra, człowiek jest wolniejszy, płaczliwy, nostalgiczny, senny. Z czasem pojawiają się duże huśtawki nastroju, poczucie rezygnacji ze wszystkich dziedzin życia: pracy, rodziny, kontaktów z przyjaciółmi. Nic nie sprawia radości, człowiek nie znajduje powodu aby wstać rano z łóżka. To są bardzo wyraźne sygnały aby udać się do specjalisty po pomoc. Lekarz podczas pracy z pacjentem szuka przyczyny takiego stanu i powoli stara się go eliminować.

Szukasz wsparcia – umów się na bezpłatną konsultację – Psycholog Ursus. Świat w którym żyjemy codziennie dostarcza nam różnych emocji, bodźców i zdarzeń. Jedni radzą sobie z tym lepiej i prawie nie zauważają trudności. Natomiast ta sama sytuacja, taka sama emocja u innych osób może wywołać ogromny problem i stres. Ludzie są różni, o złożonej konstrukcji psychicznej i nie można generalizować i do wszystkich podchodzić tak samo. Tym bardziej nie wolno lekceważyć uczuć drugiej osoby. Jeśli złość czy stres sam minie to można to odebrać jako jednorazową sytuacje, natomiast, jeśli ktoś za każdym razem w trudnej sytuacji reaguje ogromną złością, lękiem czy furią to jest to też informacja, że warto udać się o pomoc do psychologa czy psychoterapeuty. Pokutuje nadal w społeczeństwie opinia, że pomoc psychologa czy psychiatry to temat wstydliwy, temat tabu. Że z taką osobą, która pracuje ze specjalistą jest coś nie tak, że jest to osoba, która nie radzi sobie z własnym życiem. A jest dokładnie odwrotnie, jeśli człowiek szuka pomocy u terapeuty czy lekarza to właśnie bardzo dobrze radzi sobie z własnym życiem bo dba o nie i o siebie. Taka osoba widzi, że coś wymaga usprawnienia i to robi, pracuje nad zmianą, daje temu uwagę a nie bagatelizuje i zamiata pod dywan. To właśnie z bierności tworzą się ludzkie dramaty w rodzinie i patologie.

Psycholog Ursus

Umów się na konsultację – zadzwoń 608 088 088

Zdarzają się też sytuacje w życiu człowieka traumatyczne, tak bardzo, że wizyta i pomoc psychologa jest konieczna. Taką sytuacja może być śmierć kogoś bliskiego, z którą samemu człowiek sobie nie może poradzić, to też uwikłanie się w pułapkę uzależnienia od używek, czy hazardu. Bezwzględnie pomoc specjalisty będzie potrzebna przy maltretowaniu, biciu czy gwałcie. To są sytuacje bardzo trudne ale do przejścia i wyleczenia w gabinecie terapeuty przy jego profesjonalnej i życzliwej pomocy.

Wizyta u psychologa to przede wszystkim rozmowa i poznanie przyczyny problemu, terapeuta zadaje sporo pytań pomocniczych. Sukces w terapii wymaga szczerości i chęci z obu stron. Pacjent powinien jak najdokładniej opowiedzieć o problemie z którym się zmaga. To nie jest łatwe, wymaga czasu, zaufania i stworzenia odpowiednich warunków. To wszystko zapewnia profesjonalny i doświadczony psycholog. Gdy już emocje trochę opadną i problem z którym przychodzi pacjent jest przedstawiony psycholog stawia swoją diagnozę i ustala plan pracy aby pomóc. Cały proces zazwyczaj wymaga czasu i wielu konsultacji psychologicznych. Warto zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami względem spotkania u psychologa. Często człowiek w ogóle nie potrafi nazwać problemu bo trudno samemu zidentyfikować czasem złożony problem. Jednak, gdy to przeszkadza, męczy i wyraźnie utrudnia normalne funkcjonowanie w życiu codziennym to praca ze specjalistą może być skierowana właśnie na znalezienie przyczyny odczuwanego psychicznego dyskomfortu.

Nasze specjalizacje: