Rehabilitacja dziecięca Ursus

Rehabilitacja dziecięca Ursus

Rehabilitacja dziecięca to profesjonalna i niezwykle ważna praca specjalisty z dzieckiem, noworodkiem a nawet nastolatkiem. Jest to zazwyczaj bardzo złożony proces, który ma na celu umożliwienie poprawy sprawności i samodzielności na kolejnych etapach rozwoju u niemowląt. Rehabilitacja dziecięca leczy schorzenia genetyczne (zespół Downa) i zaburzenia rozwojowe takie jak nieprawidłowe napięcie nerwowe, opóźnione unoszenie głowy, opóźnione siadanie czy chodzenie. To również cały szereg działań leczniczych, ćwiczeń, terapii i zabiegów przeznaczonych dla starczych dzieci przy usuwaniu wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, zaburzeń i chorób. A także specjalistyczna pomoc dzieciom niezależnie od wieku w szybkim powrocie do sprawności po wypadkach, chorobach czy kontuzjach sportowych. Odpowiednio wcześnie podjęta fizjoterapia umożliwia częściowe lub całkowite wyeliminowanie problemu zdrowotnego u malucha czy starszego dziecka. Rehabilitacja dziecięca powinna być prowadzona w przyjaznej atmosferze dla dzieci i komfortowych warunkach w formie zabawy. Rehabilitacja dziecięca Ursus – Umów się na pierwsze zajęcia.

Dlaczego tak ważna jest rehabilitacja u niemowląt ? I kiedy jej potrzebują ?

Prawidłowy rozwój dziecka jest niezwykle ważny już od pierwszych dni, tygodni i miesięcy młodego człowieka. Rehabilitacja małych dzieci to pobudzenie układu nerwowego do odpowiednich reakcji na bodźce z otoczenia, to nauczenie dziecka prawidłowych funkcji ruchowych lub zmniejszenie bólu stawów i mięśni. Najczęściej rehabilitacja potrzebna jest w przypadku nieprawidłowego napięcia mięśniowego ( zbyt mocne lub bardzo osłabione ). Bardzo dobre rezultaty w tym przypadku przynosi zastosowanie metody NDT Bobath u dzieci. To metoda stworzona do pracy z dziecięcym porażeniem mózgowym ale z sukcesem jest wykorzystywana w wielu innych przypadkach. Hasło twórców tej metody brzmi: „ Nie uczymy dziecka ruchu ale staramy się aby był on możliwy”. Wykorzystując tą metodę terapeuta poprzez aktywizacje całego ciała dostarcza odpowiednich doznań ruchowych najbardziej zbliżonych do prawidłowych i czuciowych do mózgu a hamuje i eliminuje nieprawidłowe odruchy i rekcje. Następnie te prawidłowe są powtarzane i utrwalane. To forma bardzo przyjaznej fizjoterapii stosowanej u wcześniaków i niemowląt mających problem również z asymetrią ułożeniową a także z problemami neurologicznymi jak opóźnienie w rozwoju. Terapeuta obserwuje dziecko, bada je, ćwiczy a potem przekazuje rodzicom wszystkie wskazówki jak ćwiczyć z dzieckiem podczas pielęgnacji.

Inna metodą powszechnie stosowaną w rehabilitacji dzieci przy zaburzeniach neurologicznych jest metoda Vojty. Mówi się o niej, że to aktywacja bez treningu. Najważniejszym celem tej metody polegającej na przygotowaniu bazy wzorców ruchowych jest wytworzenie nowej ścieżki nerwowej aby zastąpić nią starą, uszkodzoną. Podczas rehabilitacji drażni się poszczególne punkty na ciele i dzięki temu wywołuje napięcie mięśniowe. Gdy rozciągany jest jeden mięsień mamy reakcję skurczową, która przenosi się na następny mięsień i tworzy reakcję łańcuchową.

Rodzice niemowląt dzięki rehabilitacji dzieci uczą się też prawidłowej pielęgnacji niemowląt. Jedną z metod wspomagających prawidłowy rozwój jest masaż Shantala wykorzystywany już w starożytności. Fizjoterapeuta uczy rodziców jak prawidłowo wykonać taki masaż samodzielnie w domu i zbudować dzięki niemu naturalną więź z dzieckiem. To fantastyczny sposób na wyciszenie dziecka, pomaga mu zasnąć ale przede wszystkich reguluje trawienie i dostarcza niezbędnych bodźców do mózgu. Masaż Shantala reguluje również napięcie mięśniowe i pomaga w przypadku kolek. Rehabilitacja dziecięca to wspomaganie w prawidłowym rozwoju z naturalny sposób. Terapeuta pokaże rodzicom jak podnosić i nosić dzidziusia aby było to bezpieczne i zdrowe. Jak ubierać, karmić czy bawić się aby rozwijać poznawczą motorykę. Takie umiejętności pozwolą rodzicom pielęgnować i rozwijać dziecko z pewnością w ruchach i spokojem. A ćwiczenia wykonywane regularnie i systematycznie w domu dodatkowo wspomagają proces terapeutyczny.

Niemowlęta i małe dzieci, u których rozwój psychomotoryczny nie przebiega prawidłowo potrzebują pomocy doświadczonych specjalistów. Kluczowe w terapii dzieci do pierwszego roku życia jest szybkie poddanie go ćwiczeniom. Układ nerwowy małych dzieci jest bardzo plastyczny więc łatwiej skorygować zaburzone funkcje. Podjęcie odpowiednich czynności umożliwiających im ten rozwój we właściwy sposób zaowocuje prawidłowym funkcjonowaniem w kolejnych latach.

Rehabilitacja dziecięca Ursus

Umów się na bezpłatną konsultację – zadzwoń 608 088 088

Rehabilitacje dziecięca  to najbardziej profesjonalna pomoc przy niewłaściwej postawie młodego człowieka, który zaczyna edukacje szkolną, to dobór wkładek ortopedycznych oraz to cały zestaw ćwiczeń wykonywanych przy asyście doświadczonych fizjoterapeutów w zależności od wieku i problemów dziecka. Wczesna diagnostyka, odpowiednio dobrana profilaktyka oraz rehabilitacja dają szanse na prawidłowy i zdrowy rozwój. U starszych dzieci fizjoterapeuci pomogą skorygować wady postawy, okrągłe plecy czy asymetrię barków i łopatek. Jest to o tyle istotne, że nieleczone mogą powodować duże problemy zdrowotne w dorosłym życiu.

Przy rehabilitacji dzieci wykorzystuje się metody, które są nieinwazyjne i jedną z nich jest np. kinesiotaping czyli plastrowanie. To wspomagająca metoda np. gdy mały pacjent odczuwa ból. Nakleja się specjalne plastry na miejsca poza obszarem objawu a ich działanie sensoryczne poprawia funkcjonowanie miejsca bólowego. Inne pozytywne działanie tej metody to normalizacja napięcia mięśniowego, utrzymanie pełnego zakresu ruchu i korekcja nieprawidłowego ustawienia elementu stawowego.

Nasze specjalizacje: