neurologopeda

neurologopeda

Logopeda to specjalista do którego rodzice kierują swoje pierwsze kroki w przypadku, gdy dziecko ma problemy z poprawna komunikacją językową, gdy się jąka lub gdy niedosłyszy. Logopedia to bardzo obszerna dziedzina, która kojarzy się z usprawnianiem języka, korygowaniem wad wymowy czy nauką prawidłowego oddechu. Dobry logopeda najpierw diagnozuje przyczyny wad wymowy u dzieci czy u młodzieży a następnie zajmuje się ich leczeniem. Logopeda to terapeuta, który powinien mieć wiedzę z zakresu różnych dziedzin pokrewnych jak pedagogika, psychologia no i oczywiście medycyna. Terapeuta czuwa nad tym, aby rozwój mowy u dzieci przebiegał w terminie i prawidłowo. W przeciwnym przypadku zadaniem logopedy jest tak stymulować mowę dziecka, aby je wyrównać. Tak więc logopeda ćwiczy nie tylko artykulację, ale pracuje nad ciągłym rozbudowywaniem słownictwa oraz nad poprawnym używaniem słów zgodnie z ich znaczeniem. Zajmuje się też gramatyką czy rozumieniem mowy przez dzieci. Wszystko powyższe jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka. Logopeda zajmuje się dziećmi ze stwierdzonymi wadami jak dysleksja, dziećmi opóźnionymi w rozwoju mowy a także dziećmi z zespołem Aspergera lub autystycznymi. Jest to niezwykle ważne aby odkryć przyczyny problemów w komunikacji i je usunąć ponieważ takie bariery mogą negatywnie wpływać na rozwój społeczny, emocjonalny, psychiczny i intelektualny młodego człowieka. Nie leczone zaburzenia mowy mogą spowodować w przyszłości dysleksje lub dysgrafie. Przyczyną wady wymowy może być np. nieprawidłowa budowa anatomiczna aparatu mowy ( języka, podniebienia albo zgryz). Wpływ na wady wymowy może też mieć nieprawidłowa praca narządu słuchu. Nawet problem z poprawnym wymawianiem niektórych głosek to już sygnał dla rodziców aby skierować dziecko na diagnostykę do logopedy. Szybko wprowadzone ćwiczenia lub inna terapia jest gwarantem wyleczenia a dziecko nie namnaża sobie większych problemów w szkole.

Komunikacja z dziećmi, które jeszcze nie mówią albo używają bardzo małej ilości słów jest znacznie utrudniona i wtedy korzysta się z alternatywnej komunikacji. Logopeda porozumiewa się z dzieckiem za pomocą obrazków, zdjęć, gestów. Często przyczyny wady wymowy leżą po stronie aparatu artykulacyjnego, dlatego rodzice są szczegółowo pytani o to co dziecko je, w jaki sposób je. Ważne jest czy dziecko żuje pokarm prawidłowo czy może przyjmuje tylko papki. Wywiad lekarski może sięgać nawet okresu niemowlęcego, jak dziecko było wtedy karmione, czy prawidłowo ssało. Przywrócenie prawidłowej pracy tych narządów jest istotna w leczeniu wad wymowy.

Logopeda Ursus – Centrum rozwoju Dziecka to nauczyciel mowy lub tłumacząc bardziej dosłownie terapeuta mowy bo logoterapia tzn. logos- słowo i terapia. Logopedzi pracują z osobami upośledzonymi, niedosłyszącymi lub mającymi problemy neurologiczne. Zajmują się pacjentami po różnych wypadkach, urazach i traumatycznych przeżyciach tam gdzie mózg został uszkodzony mechanicznie. Logopedzi pomagają pacjentom po udarach mózgu wrócić do poprawnej wymowy. Z takimi osobami pracuje się inaczej bo trzeba przywrócić umiejętność mówienia oraz konstruowania poprawnie gramatycznie całych zdań. Z pomocy logopedów korzystają także aktorzy, piosenkarze, prezenterzy telewizyjni czyli osoby pracujące głosem. Osoby te chcą mieć piękną i estetyczną dykcję oraz wyraźna i płynną mowę. Jest to oddzielna specjalizacja zwana logopedią artystyczną.

Logopeda Ursus

Umów się na konsultację – zadzwoń 608 088 088

Mało osób wie, że logopeda może pomóc w rozwoju nawet noworodkom a dokładniej mówiąc wcześniakom. Jeśli nie wykształcił się u nich prawidłowy odruch ssania albo w ogóle się nie pojawił to logopeda poprzez różne masaże i ćwiczenia stymulujące może pobudzić motorykę buzi a konsekwencji polepszenie odruchu ssania.

Logopeda pracując z dzieckiem lub dorosłym pracuje całościowo. Nie tylko lecząc trudności w porozumiewaniu się ale przygląda się całemu człowiekowi. Konsultuje się z neurologiem, psychologiem lub z foniatrą. Jeśli problem dotyczy dziecka to ważne jest czy wcześniej ono nie chorowało, jak wygląda sytuacja w najbliższym otoczeniu, np. czy rodzice poprawnie się komunikują.
Stosowane metody leczenie przez logopedów powinny być zawsze indywidualnie dobrane do wieku pacjenta i jego umiejętności. Logopeda ustala plan działania i konsekwentnie go realizuje aby osiągnąć zamierzone cele końcowe. Najczęściej spotykane metody pracy z dziećmi to metody stymulacyjne oparte na zabawie i ćwiczeniach, które dziecko powinno regularnie wykonywać także w domu z rodzicami. Są to ćwiczenia kształtujące słuch fonematyczny oraz prawidłową syntezę wzrokową i słuchową. Ćwiczenia usprawniające funkcje aparatu artykulacyjnego i oddechowego. Logopedzi w swojej pracy stosują również wszelkiego rodzaju masaże logopedyczne. Należy zwracać uwagę i głośno o tym mówić, że wada wymowy sama nie zniknie i dziecko nie wyrośnie z niej z wiekiem. Jeżeli problemy z właściwą artykulacją są bardzo widoczne, słyszalne to należy zgłosić się do specjalisty i jak najszybciej zacząć pracę z doświadczonym logopedą.

Nasze specjalizacje: