Nieśmiałość u dzieci jest poważną sprawą, to przypadłość która pociąga za sobą całą gamę skutków negatywnych w przyszłości. W sferze uczuć i emocji nieśmiałość wyzwala lęk i poczucie zagrożenia. Dzieci nieśmiałe nie mają odwagi i siły przebicia a przez to wielokrotnie odbierają sobie szanse na odniesienie sukcesów w szkole czy w życiu towarzyskim. Szczególnie u dzieci nieśmiałość ma ogromne znaczenie na ich funkcjonowanie w społeczeństwie. Nieśmiałość jest wręcz przyczyną wielu problemów w przedszkolu a potem w szkole. Nieśmiałość utrudnia dzieciom kontakty, powoduje bierność a nawet wycofywanie się i izolowanie się ze środowiska. Ta przypadłość utrudnia koncentracje i myślenie, uniemożliwia wykorzystywanie możliwości intelektualnej dziecka. Poprzez nieśmiałość dzieci mogą mieć zniekształcony obraz świata, ale przede wszystkim samego siebie. Niestety zaniżają też samoocenę i mają niski poziom samoakceptacji. Dziecko nieśmiałe wygląda nawet fizycznie inaczej, często się garbi, ma problemy z mową, ma niezręczne ruchy. Takie dzieci pocą się, czerwienią, mają suche usta. Pozornie nieśmiałość wydaje się nie być błahym problemem w porównaniu do ataków agresji czy nadpobudliwości jednak nie wolno lekceważyć objawów nieśmiałości u dzieci. Te dzieci są nieszczęśliwe a w najgorszych sytuacjach nieśmiałość u dzieci pozostawiona sama sobie może prowadzić nawet do depresji. Dlatego tak ważne jest, aby zacząć pomagać dziecku jak najwcześniej. Łatwo rodzicom zaobserwować i rozpoznać nieśmiałość u dzieci. Poza fizycznymi objawami, o których pisaliśmy wcześniej, można zaobserwować, że takie dzieci nie chcą wychodzić z domu w nowe miejsca, nie chcą poznawać nowych osób.
Przy nieśmiałości dziecko nie poradzi sobie samo z problemem i potrzebuje wsparcia rodziców, nauczycieli a najlepiej profesjonalistów, którzy mają szerokie doświadczenie w pracy z takimi dziećmi. Dlatego Zajęcia dla nieśmiałych dzieci w Ursus – Centrum rozwoju dziecka prowadzone przez specjalistów są prowadzone w małych grupach, dopasowanych wiekowo do dzieci. Pokonanie nieśmiałości wymaga odpowiedniego kształtowania osobowości uczestnika grupy. Podczas cotygodniowych spotkań terapeuci w trakcie zabaw, gier i np. pantomimy najpierw odkrywają, następnie rozwijają i utrwalają mocne strony każdego dziecka. Możemy mieć pewność, że każdy uczestnik takich zajęć dla nieśmiałych dzieci wyniesie z nich pokonanie nieśmiałości, podniesione poczucie własnej wartości, poznanie mocnych stron i stworzenie pozytywnego obrazu swojej osoby. Na zajęciach dzieci nauczą się komunikacji między dziećmi, swobodnego wypowiadania się i wyrażania swoich uczuć. Dlaczego udział w takich zajęciach dla nieśmiałych dzieci jest tak istotny. Z doświadczeń psychologów, pedagogów i rodziców wynika, ze młodzież, która w została pozostawiona sama sobie z nieśmiałością jest bardziej podatna na niekoniecznie pozytywne wpływy rówieśników i dużo łatwiej sięga po substancje psychoaktywne, które na chwilę pomagają nabrać pewności siebie i stać się śmielszym.

Zajęcia dla nieśmiałych dzieci Ursus

Zapisz się na zajęcia – zadzwoń 608 088 088

Praca codzienna z dzieckiem w domu jest tak samo ważna jak na zajęciach z terapeutą. Rodzice mogą stwarzać okazje do występów w domowym zaciszu np. dla dziadków i rodzeństwa- uczy to występów przed szerszą publicznością np. przed klasą. Rodzice mogą wyznaczać w miarę możliwości dziecka różne zadania do wykonania i stwarzać warunki aby dziecko czuło się potrzebne, zachęcone i mogło być pomocne. Następnie pokażmy swoją radość i chwalmy dziecko, aby mogło być z siebie dumne i wraz z tym będzie rosła motywacja do dalszych działań. Rodzice mogą zapraszać do domu najbardziej przyjaznych dzieciom gości, czyli takich które ono bardzo dobrze zna i czuje się swobodnie. Z czasem można dodać do tego grona nowe osoby. W ten przyjazny sposób w domowych, bezpiecznych warunkach można pokazać że świat nie jest taki zły jak wcześniej się wydawało dziecku. Oczywiście należy dać maluchowi dużo czasu na oswojenie się z nowymi osobami lub nowych otoczeniem – jeśli będzie to rewizyta. Warto zacząć od spotkań z maluchami . Nieśmiałe dzieci są pewniejsze przy małych dzieciach. Najskuteczniejszą metodą na przekonanie dzieci do nawiązywania kontaktów jest uświadamianie im, że jest tak samo ważne dla innych, jak oni dla niego. Na kolejnych etapach radzenia sobie z nieśmiałością u dzieci cała rodzina może ćwiczyć następne cele. Dziecko uczy się nowych umiejętności społecznych np. poprzez pytanie o godzinę na ulicy, pytanie o drogę, robienie zakupów w osiedlowym sklepie razem z dzieckiem i zachęcanie go aby jego udział w tym był coraz większy. Wystarczy zacząć od głośnego dzień dobry do obcych ludzi. Niezwykle ważne jest to aby rodzice pamiętali o pochwałach i zauważaniu każdego małego sukcesu a nawet stosowaniu małych nagród. Dla wielu nieśmiałych dzieci bardzo trudną barierą jest wypowiedzenie każdego dnia przynajmniej jednego słowa do obcej osoby. Należy to sobie uświadomić i zapamiętać.

Pozostawienie dziecka nieśmiałego bez pomocy i wsparcia, niewłaściwe działania ze strony otoczenia, mogą spowodować, że pierwotne lekkie onieśmielenie i uczucie skrępowania w relacjach z ludźmi, przerodzi się w silną nerwicę. Rodzice czasem nie zdają sobie sprawy, że dziecko na każdym kroku toczy walkę ze sobą, mierząc się z przeszkodami w jego pojęciu nie do pokonania – przeszkodami, których my nawet nie dostrzegamy.

Nasze specjalizacje: