Rehabilitacja Ursus – Centrum Rozwoju Dziecka OXYGEN

Złamana noga, zawał serca, udar czy przepuklina kręgosłupa – te wszystkie choroby łączy jedna wspólna rzecz. Aby wrócić do sprawności i stanu zdrowia przed chorobą niezbędna będzie bardzo dokładna i regularna rehabilitacja. Co to dokładnie jest rehabilitacja i na czym polega? Najprościej mówiąc to szereg przeróżnych zabiegów, działań i procesów, które są podejmowane przy asyście osób trzecich (specjalistów terapeutów), aby przywrócić pacjenta, chorego do takiej samej sprawności jak przed urazem lub chorobą. A jeśli to nie możliwe, to rehabilitacja pomoże osiągnąć najwyższy poziom sprawności i jakości życia jaki będzie możliwy do uzyskania w konkretnym przypadku. Rehabilitacja medyczna dotyczy niepełnosprawności zarówno fizycznej jak i psychicznej. To jest zaskakujące dla większości osób, które do tej pory uważały, że rehabilitacja dotyczy tylko złamań czy zwichnięć fizycznych. Rehabilitacja jest to szerokie pojęcie i obejmuje holistycznie całego człowieka, który potrzebuje pomocy w powrocie do samodzielności lub poprawy jakości zdrowia i sprawności. Umów się teraz – Rehabilitacja Ursus – Centrum Rozwoju Dziecka OXYGEN

Kiedy i dlaczego potrzebna jest rehabilitacja?

Najczęściej rehabilitacja potrzebna jest w przypadku leczenia chorób związanych z kontuzjami układu ruchu: złamana kończyna górna lub dolna, zwichnięcie, skręcenie czy zwyrodnienie stawu, całe mnóstwo schorzeń kręgosłupa oraz wszystkie stany przeciążeniowe, związane z uprawianiem sportów (łokieć golfisty, kolanko skoczka). Taką rehabilitację nazywamy ortopedyczną. Rehabilitację zaczyna się już w szpitalu i kontynuuje po wyjściu z niego. Pacjent ćwiczy pod okiem specjalistów dobranych indywidualnie do potrzeb chorego. Mogą to być fizjoterapeuci, lekarze specjaliści, terapeuci zajęciowi, logopedzi lub psycholodzy. Stosowane są wtedy ćwiczenia fizyczne bez lub z użyciem specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego. Taka rehabilitacja jest niezbędna aby wrócić do sprawności fizycznej po długotrwałym noszeniu gipsu lub innym unieruchomieniu.

W przypadku chorób neurologicznych czyli po przebytym udarze mózgu lub innych urazach neurologicznych (np. uszkodzenie rdzenia kręgosłupa) stosuje się rehabilitacje neurologiczną. Dużą role odgrywają tu lekarze specjaliści, psycholodzy czy logopedzi. Rehabilitację neurologiczną należy zacząć prowadzić również w przypadku stwierdzenia choroby Parkinsona lub stwardnienia rozsianego. Niezwykle ważny przy tych chorobach jest czas. W tym przypadku rehabilitację należy zacząć najszybciej jak to możliwe (o terminie decyduje oczywiście lekarz ). Ćwiczenia trzeba wykonywać bardzo regularnie i konsekwentnie. To wszystko będzie miało wpływ na efekt końcowy rehabilitacji pacjenta. Szczególnie ważna jest rehabilitacja neurologiczna po przebytym udarze mózgu. Dotyka on osób w różnym wieku i bardzo niespodziewanie. Czasem skutki udaru są bardzo poważne i chorego trzeba na nowo nauczyć samodzielnego funkcjonowania: siadania, chodzenia, jedzenia, mówienia lub czytania. Podczas trwania całej rehabilitacji pracuje zespół specjalistów, którzy z regularną i wytrwałą pracą pacjenta przywracają po kolei kolejne sprawności i umiejętności.

Aby wrócić do prawidłowego funkcjonowania po przebytym zawale lub z chorobą wieńcową należy odbyć rehabilitację kardiologiczną. To cały szereg kompleksowych działań obejmujących leczenie, poprawę zdrowia i prewencje. Rehabilitacja kardiologiczna ma za zadanie przywrócić pacjenta z chorobą serca lub układu naczyniowego do aktywności życiowej oraz nauczyć nowego, zdrowego sposobu odżywiania i stylu życia. Również osoby z chorobami układu oddechowego potrzebują pomocy aby wróć do pełni zdrowia, wtedy należy szukać rehabilitacji pulmonologicznej. Ma ona za zadanie wyleczyć lub spowodować spowolnienie choroby. Tak aby nie dopuścić u chorego do niewydolności oddechowej. Rehabilitacja URSUS – umów się na pierwsze zajęcia.

Niedoceniana ale ogromnie ważna przy powyższych schorzeniach i całej liście innych jest rehabilitacja psychologiczna. Pełni ona niezwykle ważną rolę przy powrocie do zdrowia fizycznego. Odpowiednie nastawienie psychiczne jest podstawą do powrotu do zdrowia. Dlatego nie należy lekceważyć pracy z psychologami i innymi terapeutami pomagającymi w rehabilitacji psychologicznej. Rehabilitacja psychologiczna na zastosowanie w przypadku osób, które wymagają specjalistycznej rehabilitacji. Są to osoby, które straciły wzrok czy słuch w wypadkach komunikacyjnych. Są to dzieci z zaburzonym rozwojem psychomotorycznym. Takiej rehabilitacji potrzebują także kobiety po mastektomii.

Rehabilitacja URSUS

Umów się na bezpłatną konsultację – zadzwoń 608 088 088

Rehabilitacja to cały szereg nowoczesnych metod umożliwiających powrót do sprawności, samodzielności i polepszenia jakości życia po przebytych chorobach, traumach czy urazach. Najczęściej stosuje się kinezyterapie czyli leczenie ruchem. To opracowany cały program różnych i specjalnych ćwiczeń, stosowanych indywidualnie do każdego pacjenta. Ruch leczy i pomaga organizmowi dostarczyć różnych bodźców aby pobudzić chore tkanki do regeneracji i prawidłowej pracy. Dodatkowo stosuje się też masaż, który poprawia krążenie, rozluźnia wszystkie mięśnie a także pozytywnie działa na psychikę. Masaż leczniczy pomoże pozbyć się częściowo bólu i rozładuje napięcia powstałe w ciele. Rehabilitanci w swojej pracy wykorzystują także wodę stosując hydroterapię i pola magnetyczne czy elektromagnetyczne. Wtedy wykorzystuje się bodźce elektryczne, które pobudzają nerwy. Bardzo rozpowszechniona w rehabilitacji jest też metoda leczenia bólu zimnem zwana krioterapią. W różnych ośrodkach i placówkach leczniczych można korzystać z kąpieli wodnych z użyciem różnych specyfików to balneoterapia.

Aby wrócić do pracy czy po prostu do samodzielnego wykonywania różnych czynności czy to codziennych czy sportowych należy rozpocząć rehabilitację pod okiem specjalisty najszybciej jak to możliwe. Można odbywać ją w specjalistycznych placówkach czy ośrodkach zdrowia w zależności od stanu i potrzeb chorego. Rehabilitacja prowadzona przez specjalistów jest nie tylko bardziej intensywna, dodatkowo zapewnia kompleksową opiekę. Część ćwiczeń pacjent może powtarzać samodzielnie w domu. Odpowiednia rehabilitacja pozwoli w większości przypadków wrócić do pełnia zdrowia i sprawności fizycznej i psychicznej. Rehabilitacja w zależności od schorzenia trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Nasze specjalizacje: